Stan hodowli i użytkowania koni rasy huculskiej w Polsce (2013 r)

Praca hodowlana na przełomie XX i XXI wieku związana była głównie
z utrzymaniem unikalnych cech konia huculskiego w kierunku zachowania rasy. W tym też czasie hodowla ta należała do najbardziej rozwijających się w naszym kraju. Odpowiednia promocja coraz większa liczba wystaw i pokazów, udział w produkcjach filmowych wskazujące na wszechstronne możliwości użytkowe koni huculskich zachęcały kolejnych sympatyków i miłośników do hodowli i użytkowania tych koni.

Obecnie polska Księga Stadna koni rasy huculskiej jest księgą zamkniętą. Za zwierzęta czysto rasowe uważa się tylko takie konie, które posiadają pełny 5-pokoleniowy rodowód, a każde nowonarodzone źrebię, ogierek lub klaczka musi się wywodzić od jednej z 7 uznanych w Polsce linii męskich lub jednej z 14 rodzin żeńskich.

Założyciele poszczególnych rodów męskich, które wywarły wpływ na hodowlę koni huculskich w polskiej hodowli:

Założycielki linii żeńskich w polskiej hodowli koni huculskich:

Na przełomie ostatnich 15 lat pogłowie klaczy matek wpisanych do ksiąg zwiększyło się ponad 5-krotnie i wynosi obecnie ponad 1450 sztuk. W tym czasie liczba ogierów kryjących wzrosła z 60 do około 200 sztuk.

Polska posiada największą hodowlę koni huculskich w Europie, prowadzi księgę pochodzenia dla koni tej rasy, promuje je najlepiej wśród wszystkich krajów zrzeszonych w HIF (Hucul International Federation). Obecnie co roku w Polsce organizuje się kilkanaście imprez, na których prezentowanych jest łącznie w sezonie ponad 500 koni.

Można tam spotkać konie huculskie na słynnych ścieżkach huculskich, konkursach skoków przez przeszkody, konkursach zręczności powożenia, rajdach, wyścigach czy innych pokazach. Hucuł sprawdza się dla początkujących jak i doświadczonych jeźdźców, jest niezastąpiony w rajdach i wycieczkach górskich. Bez problemu nosi na swoim grzbiecie jeźdźców nawet o masie ponad 100 kg, sprawdza się jako koń zaprzęgowy w agroturystyce.

Część z tych koni wykazuje zdolności do skoków, konkurując z powodzeniem
z innymi kucami. Wyjątkowo dobrze sprawdza się w hipoterapii. Wszystkie te cechy
i zalety konia huculskiego powodują, że staje się modnym obecnie "koniem rodzinnym ".

Opracowanie Marek Gibała

sekretariat@odrzechowa.com.pl