XI POŻEGNANIE WAKACJI W RUDAWCE RYMANOWSKIEJ

Rudawka Rymanowska 26 - 28 sierpień 2011

w tym:

VII Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego
XI Regionalny Czempionat Konia Huculskiego
III Regionalna Wystawa Ras Rodzimych

Patronat

Organizatorzy:

oraz

Współorganizatorzy:

Dofinansowano

Patronat medialny

Serwis fotograficzny

 

XI PoŻegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej

W dniach 26- 28 sierpnia 2011 r. odbyło się 'XI Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej'.

Imprezie patronowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Marek Sawicki, Marszałek Województwa Podkarpackiego - Mirosław Karapyta oraz Wojewoda Podkarpacki - Małgorzata Chomycz

Imprezę zorganizowali : Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB w Odrzechowej; Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie; Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego w Odrzechowej; Instytut Zootechniki PIB w Krakowie.

Wśród współorganizatorów znalazły się gminy Rymanów i Zarszyn, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Podkarpacka Izba Rolnicza oraz Małopolskie Centrum Biotechniki.

Na dwóch płaszczyznach równocześnie odbywały się 3 wystawy a to:

Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego, Regionalny Czempionat Konia Huculskiego, Regionalna Wystawa Ras Rodzimych.

W imprezie uczestniczyli:

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jarosław Wojtowicz, który w sobotę oficjalnie dokonał otwarcia, Marszałek Województwa Podkarpackiego - Mirosław Karapyta oraz członkowie Zarządu - Lucjan Kuźniar i Sławomir Miklicz , Wiceminister Gospodarki - Mieczysław Kasprzak, Wojewoda Podkarpacki - Małgorzata Chomycz, Główny Lekarz Weterynarii - Janusz Związek.

 

Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego

56 Rolników z 3 województw zaprezentowało 60 sztuk bydła simentalskiego , 12 cieląt simentalskich oraz 10 krów mamek z cielętami różnych ras (simental, limuse, charolaise, hereford, piemontes, oraz higland) . Bydło simentalskie oceniane było w 6 - kategoriach, a sędzią głównym był Johan Tamzler z Austrii

Superczempionem wystawy została wybrana Krowa Kejt PL 00504124040-8 Jana Wrony z Brzegów Dolnych.

>>>> Szczegółowe wyniki wystawy bydła >>>

Rozszerzeniem uatrakcyjniającym wystawę simentali była wystawa bydła mięsnego i pokaz krów simentali jako mamek dla cieląt bydła mięsnego

>>>> fotoserwis z pokazu bydła mięsnego >>>

>>>> fotoserwis z pokazu krów simentalskich jako mamki cieląt innych ras>>>

 

Regionalny Czempionat Konia Huculskiego

W tym samym czasie na Dolnej Polanie oceniano konie huculskie.

>>>> Szczegółowe wyniki konkursów >>>

 

Wystawa Ras Rodzimych

Instytut Zootechniki PIB był też organizatorem Regionalnej Wystawy Ras Rodzimych , na której znalazły się nasze stare, rodzime rasy: koni, bydła, owiec, kóz, królików, kur i zwierząt futerkowych.

>>>> Więcej informacji o wystawie ras rodzimych >>>

 

imprezy dodatkowe

W Rudawce rozgrywano również konkurs skoków, który wygrał Adam Szymczyk z SKH Gładyszów na koniu Wizjer

W konkursie zaprzęgów parokonnych wygrał zaprzęg Mariana Babisia z Hawłowic. Parą koni Neron i Orkus powoził Bartłomiej Woźnica a luzakiem była Agnieszka Szymczyk

>>>> Szczegółowe wyniki konkursów >>>

Po raz pierwszy w Rudawce rozegrano konkurs konnych, zabytkowych sikawek strażackich, w których wystartowało 6 zastępów z okolicznych OSP. Konkurs prowadził i relacjonował Pan Kapitan Grzegorz Oleniacz z Powiatowej Straży Pożarnej z Sanoka. Było to wspaniałe widowisko.

Oprócz czempionatów i konkursów w Rudawce odbyły się dwa seminaria : jedno dotyczyło programów ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich zorganizowane przez Instytut Zootechniki, drugie produkcji żywca wołowego połączone z degustacją wołowiny, zorganizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

>>>>Fotoserwis z konkursu konnych sikawek strażackich >>>

 

Wieczór Huculski

W piątkowy wieczór imprezę rozpoczęli Państwo Justyna i Piotr Kłapytowie oraz Witold Grodzki i Władysław Mróz, którzy w bardzo barwny i ciekawy sposób przybliżyli widzom zgromadzonym w Rudawskim amfiteatrze ojczyznę konia huculskiego - krainę Prutu, Czeremoszu, czyli Huculszczyznę.

 

Koncerty

W sobotni wieczór wystąpił zespół 'Czeremszyna' a około 20 30 odbył się pokaz światła na ścianach skalnych Przełomu Wisłoka a po nim wspaniały pokaz sztucznych ogni.

W niedzielę na zakończenie wystąpili z ponad godzinnym programem artyści operetki: Ewa Warta - Śmietana, Witold Wrona a akompaniowała im Małgorzata Westrych.

>>>>Fotoserwis z występów i koncertów>>>

Foto Galeria

spacer po wystawie

Teren wystawowy - konie huculskie

ocena ołytowa koni

Ocena płytowa koni huculskich

ścieżka huculska

Ścieżka huculska

organizacyjne atrakcje

Wystawowe fotorefleksje

Bydło róznych ras

Teren wystawy - bydło simentalskie

Konkurs zaprzęgów parokonnych

Wyścigi zaprzęgów parokonnych

koncerty i występy

Występy artystyczne

uroczystości oficjalne

Wyzyty i wystąpienia oficjalne

Konkurs zabytkowych sikawek strazackich

Konkurs pokazowy zabytkowych sikawek strażackich

Oferty firm i stoiska handlowe

Stoiska wystawowe

W ciągu trzech dni przez Rudawkę Rymanowską przewinęło się kilka tysięcy samochodów, kilkanaście tysięcy osób. Słychać tu było nie tylko język Polski ale też Słowacki, Czeski, Niemiecki.

Impreza spełniła swoje podstawowe zadania. Było to autentyczne święto hodowców koni huculskich, bydła simentalskiego i hodowców polskich ras rodzimych. Dzięki tej imprezie o rasach tych mówi się coraz więcej a Rudawka Rymanowska, w której na stałe mieszka tylko około 30 osób stała się znana nie tylko w Polsce.

Impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia różnych instytucji takich jak: Fundusz Promocji Mleka, Fundusz Promocji Wołowiny, Zarząd Województwa Podkarpackiego. Nie mogłaby się odbyć bez wsparcia OSP z Odrzechowej, Pielni, Głębokiego, Jaćmierza, bez wsparcia LGD - Dorzecze Wisłoka, bez Kół Gospodyń Wiejskich a przede wszystkim nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania pracowników Zakładu PIB Odrzechowa (którzy jeszcze we wtorek przed imprezą kończyli żniwa), bez zaangażowania pracowników biura OZHK w Rzeszowie oraz ich rodzin, bez zaangażowania działaczy PZHB sim. oraz pracowników biura PFHBiPM w Rzeszowie  

Materiały do ściagnięcia:

Zaproszenie na imprezę

materiały dla wystawców i firm:

materiały dla uczestników wystaw i czempionatów:

 

sekretariat@odrzechowa.com.pl