VIII Krajowa Wystawa BydŁa Simentalskiego

Wystawa w Rudawce Rymanowskiej jest specyficzna i niepowtarzalna. Organizowana jest aby pomóc zrealizować niektóre zadania programów hodowlanych czy też programów zasobów genetycznych, aby mogli się spotkać ze sobą producenci, przetwórcy oraz konsumenci i aby hodowcy mogli podzielić się swymi osiągnięciami. Komisarzem wystawy był prof. dr hab. Jan Trela

Oceniane zwierzęta reprezentowały bardzo dobry materiał hodowlany, z którego wybór najlepszych zwierząt nastręczał wiele problemów przy podejmowaniu decyzji, bo wszystkie wystawiane zwierzęta zasługiwały na wysokie lokaty i wyróżnienia. Prezentowana populacja zwierząt rasy simentalskiej była bardzo wyrównana i wykazywała małą zmienność fenotypową.

Na Wystawie 56 hodowców prezentowano 70 sztuk zwierząt simentalskich (27 jałówek i 43 krowy) oraz 8 hodowców prezentowało 13 krów ras mięsnych i w typie mięsnym wraz z cielętami - nie podlegające ocenie punktowej ale też nagrodzone i wyróżnione pucharami i dyplomami.
Wyniki oceny poszczególnych kategorii zwierząt wykazały bardzo dobre przygotowanie ich do prezentacji - wszystkie zwierzęta uzyskały I nagrody, prawie doskonałe czempionaty, najładniejsze z pozostałych vice czempionaty.

Oprócz konkursu głównego odbył się jak co roku Konkurs Młodego Hodowcy organizowany przez Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnym, w którym mali hodowcy w pięknych strojach prezentowali na ringu 10 dobrze przygotowanych i wypielęgnowanych jałóweczek rasy simentalskiej . Wszystkie jałóweczki uzyskały I nagrody, a mali hodowcy otrzymali bardzo dużo różnych nagród rzeczowych i pamiątek przekazanych przez organizatora i fundatorów.

Sędziowie:
Pani Andrea Hefner z Bawarskiego Związku Bydła Simentalskiego
Pan Krystian Korytkowski z PFHBiPM R.O. w Bydgoszczy.

Bydło simentalskie oceniane jest w siedmiu grupach wiekowych. W każdej grupie sędzia wybierzeczempiona i wiceczempiona grupy, a spośród czempionów jałówek wybierany będzie super czempion wystawy jałówek i spośród czempionów krów wybierany będzie super czempion wystawy.

WYNIKI

 

Spośród czempionek jałówek tytuł

SUPERCZEMPION VIII Krajowej Wystawy BydŁa Simentalskiego

dostała jałówka

MALINA PL005306756361 W ur. 21. III. 2011 r.
z hod. R. WĘgrzyniaka z PakoszÓwki

 

Spośród czempionek krów tytuł

SUPERCZEMPION VIII KrajowEJ WystawY BydŁa Simentalskiego

dostała krowa

ELZA PL005173859233 ur. 30.XI. 2006 r.
z hod. M. ZiemiaŃskiego
z TrzeŚniowa

(maksymalna wydajność za 305 dni - 8 022 kg mleka, 3,32% tłuszczu i 3,27% białka)

 

>>>Szczególowe wyniki i lista wystawców VIII Krajowej Wystawy Bydła Simentalskiego>>>

 

GALERIA

Wystawa bydła simentalskiego

Wystawa bydła simentalskiego

Konkurs młodego hodowcy

Konkurs Młody hodowca

Wystawa bydła mięsnego

Wystawa bydła ras mięsnych

 

sekretariat@odrzechowa.com.pl