Logo ZD IZ PIB Odrzechowa

ZakŁad DoŚwiadczalny Instytutu Zootechniki PIB ODRZECHOWA
FERMY

Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa Sp. z o.o. położony jest na terenie Beskidu Niskiego, na południowy wschód od Rymanowa

Odrzechowa gospodaruje na sporym górskim obszarze. Siedziba Gospodarstwa znajduje się w miejscowości Odrzechowa natomiast jego tereny ciągną się w malowniczym terenie Beskidu Niskiego na południowy wschód od Rymanowa wzdłuż rzeki Wisłok. Grunty zakładu leżą na wysokości 340-650 m n.p.m. Z 1175 ha gruntów użytkowanych rolniczo 745 ha stanowią trwałe użytki zielone w kilku dużych kompleksach. Ponad 400 ha trwałych użytków zielonych posiada atest ekologicznych użytków zielonych.

Spółka zajmuje się przede wszystkim hodowlą bydła simentalskiego. Stado liczy ponad 900 sztuk, w tym ponad 400 krów. Produkcja mleka w dużej mierze odbywa się w oparciu o naturalne pastwiska.

Oprócz simentali hoduje się bydło starej polskiej rasy nizinna czerwono-biała oraz bydło mięsne rasy hereford.

Od 1986 roku Zakład zajmuje się hodowlą koni huculskich. Stado liczy około 100 sztuk, w tym 40 klaczy matek objętych programem ochrony zasobów genetycznych. Z końmi nierozerwalnie związana jest turystyka konna.

Od 2006 roku na zlecenie Instytutu Zootechniki PIB Zakład zajmuje się restytucją kozy karpackiej, starej rodzimej rasy występującej kiedyś licznie na tym terenie.

Teren Zakładu podzielony jest funkcjonalnie na kilka ferm:

Była jeszcze ferma w Besku. Przez parę lat wydzierżawiona z Agencji Rolnej ferma Besko służyła za miejsce zimowania bydła hereford. Bydło to wiosna pasło sie na okolicznych pastwiskach. W 2011r? Zakład zrezygnował z dzierżawy tego obiektu. Mocno zmniejszone stadko Herefordów po powrocie z Polan zimuje w Rudawce Rymanowskiej (archiwalna strona fermy Besko).

 

sekretariat@odrzechowa.com.pl