BUDOWA konstrukcji BUDYNKU bazy 'Ranczo Karolina' na Polanach Surowicznych

Strona historyczna. Dotyczy odbudowy po pożarze z 2005 roku

Dzień pierwszy

Sprawna ekipa cieśli z Królika ostro zabrała sie do roboty

błyskawicznie już z daleka nyło widać efekty ich pracy

stan budowy po pierwszym dniu

Dzień drugi

coraz bardziej pojawiają sie zarysy chaty

powoli wyłania sie dach

i jego najwyższy punkt

na dachu pojawiaja się pierwsze długie krokwie

po przybiciu 6 krokwi zakończył się dzień drugi budowy i nastapiła przerwa z powodu załamania sie pogody aż do 13 sierpnia kiedy to cieśle zakończyli budować konstrukcję dachu.stan budowy w dniu 12 sierpnia

Dzień kolejny


Na jednodniowe wznowienie budowy czekaliśmy całe dziesięć dni - 13 sierpnia - cieśle dokończyli konstrukcje dachu. Zdążyli wykonać konstrukcję nad izbą Zbycha. Następnego dnia deszcz - przerwali pracę. Wznowili ją dopiero 24 sierpnia - kończąc więżbę dachową.


fot Karolina Żyła

stan budowy 26 sierpnia 2005 - ukończona więżba dachowa

Dzień kolejny


Z Odrzechowej dowieziono pokrycie dachu, które zostało położone w pierwszych dniach września.

konstrukcja przykryta 'eurofalą'stan budowy w dniu 15 września 05widok z góryi z boku od strony zachodniejstan budowy w dniu 15 września 05

Wszystko by było dobrze gdyby cieśle z jakiś dziwnych powodów wbrew wcześniejszym ustaleniom zmienili ustawienie 6 słupów podporowych wewnątrz chaty, burząc tym samym koncepcję wnętrza. To należy poprawić - do wykonania dodatkowa niepotrzebna trudna czynność.

Dni kolejne

22 września przyjechałem na tydzień w celu popchnięcia roboty przed spędem. Powstał mały komin pokoiku Zbycha a potem razem z Władziem, który w międzyczasie dowoził ostatnie transporty drewna z tartaku wykonaliśmy konstrukcję pod taras od strony wschodniej i mały tarasik (później miał być nadbudowany werandą) od strony zachodniej. W czasie nieobecności Władzia za pomocą jego piły spalinowej powstały główne schody na taras.
SchodyW środę, na dzień przed spędem zrobiliśmy jeszcze konstrukcję dachu nad tarasem - kryty dachem taras był naszym marzeniem przez cały czas istnienia starej chaty.

W starej chacie w końcu też powstał daszek nad schodami wejściowymi - ale przeżył tylko 3 dni. Został unicestwiony razem z całą chatą przez pamiętny pożar.


Budowa dachu werandyWładzio na dachu werandychata z werandąstan na 29 września 2005

 

sekretariat@odrzechowa.com.pl